Muzyka w Malarstwie. Galeria Obok. Tychy.

Categories:  katalogi - wystawy, wystawy

Muzyka w MalarstwieMuzyka w Malarstwie. Galeria Obok. Tychy, 1986. Wyróżnienie.
Historia malarstwa pełna jest związków z muzyką. Muzyka i sztuka są formami ekspresji człowieka od samych początków jego egzystencji. Ikonografia muzyczna jest tutaj wymownym świadectwem, starszym niż piśmiennicze a nawet archeologiczne znaleziska np. instrumentów, na równi z wnioskami z obserwacji obyczajów ludów pozostających do niedawna w stadium życia analogicznym do zasnutych mrokiem epok prehistorycznych.

Tematy muzyczne towarzyszą sztuce w ciągu całego jej rozwoju we wszystkich kręgach kulturowych do dziś. Podejmowała je starożytność egipska, grecka i rzymska oraz wszystkie wieki średniowiecza i czasy nowożytne w kulturze Zachodu i Wschodu. Nowoczesna sztuka poszerzyła i zgłębiła sferę penetracji doznań muzycznych dźwięków i barw, poprzez szczególną interpretację formalną kompozycji dziel zbliżając się do istoty wartości źródeł inspiracji.

Wspólnotę sensu plastycznego i muzycznego, mimo różnic materii tworzywa i odrębności środków oddziaływania estetycznego, obserwujemy na przykładach wzajemnego podejmowania przez kompozytorów ,,tematów” czerpanych z obrazów i przez malarzy z utworów muzycznych, poczynając zwłaszcza od impresjonizmu. Kubizm i jazz są niemal nierozerwalnie ze sobą związanym zjawiskiem już XX w. Przykłady można mnożyć. Nie sposób jednak na tym miejscu ich wyliczać. W naszych czasach dążenia prawie wszystkich dziedzin artystycznej twórczości, przy całym niepokoju rzeczywistej i pozornej różnorodności kierunków i bogactwie indywidualnych przejawów w kształ­tach urzeczywistnianych dzieł, składają się jednak na integrujący obraz całości. Ignacy Trybowski, wstęp do katalogu wystawy ’90.

0600 – olej / płótno, 130 x 90, 1986

Tags: , , , ,

Comments are closed.