PRZEMIANA Muzeum Śląskie w Katowicach, Pałac Sztuki w Krakowie.

Categories:  publikacje-wystawy indywidualne, wystawy

Przemiana, Beata Wąsowska

PRZEMIANA Muzeum Śląskie w Katowicach, Pałac Sztuki w Krakowie, 2002.

Najnowsze obrazy przenoszą nas już gdzie indziej. W zasadzie bliźniaczo podobne do swych sióstr sprzed chwili smukłe nieruchome postaci wkraczają w jawnie inny wymiar. Lotne metale włosów zamieniają się w jawne aureole…. Kobieta, jeszcze przed chwilą zanurzona w znaczenia “stąd”, z “teraz” zyskuje postać wabiąca już inne skojarzenia i sensy. Patrzymy na nią, gdy tuli niemowlę, jasny podłużny kształt, niepokojący w swojej kruchości. Tarcza spoza głowy, kontur bryły, oboczności kształtów w tle – wszystko wzmacnia wrażenie hieratyczności. Oto nowa Madonna. Świeci w jakimś nowym /dla tego malarstwa / geście. Co więcej – przyzywa jeszcze inne skojarzenia /konieczności?/. Bo oto widzimy ją , kiedy na imię ma inaczej. Już zwie się “Pieta”, i nie tuli, ale krzyczy czarno, bezgłośnie. Czas zatacza koło. Jakby autorka tych obrazów odczuła silną potrzebę mitu, tęsknoty, legendy i labiryntu. I była jej posłuszna.

Przez obrazy BEATY WĄSOWSKIEJ płyną pejzaże. Płyną kobiety lekkie jak jedwabny żagiel, obłoki i anioły. Intelekt i przeczucie, podświadomość i pewność, kobiecość i chłodna wiedza – wyznaczają nam tu ścieżki zabłąkań…

Maciej M. Szczawiński, wstęp do katalogu wystawy”Przemiana” Muzeum Śląskie w Katowicach, Pałac Sztuki w Krakowie, 2002 r.

Tags: , , , , , ,

Comments are closed.